Spis treści
Dobowy rytm skóry
Dobowy rytm skóry, ale i całego organizmu jest regulowany przez układ nerwowy i wszystkie zmiany hormonalne, jakie w nim zachodzą. Zatem funkcjonowanie skóry można porównać do narządu, dlatego podlega on takim samym cyklom. Znajomość tego rytmu pozwala poznać potrzeby skóry w określonej porze dnia. Dzięki temu możemy dostarczyć jej tego, czego aktualnie najbardziej potrzebuje i właściwie o nią zadbać.
Pewnie nie raz zauważyłaś po przebudzeniu Twoją skórę pokrywa delikatna warstwa sebum i potu. To bardzo dobry sygnał. W trakcie snu nasz organizm pracuje na zdwojonych obrotach, tak by zdążyć się zregenerować przed nadchodzącym dniem. Wraz z potem wytwarzają się substancje toksyczne, które są uwalniane przez skórę. Gruczoły łojowe znajdujące się w skórze też nie mają odpoczynku – ich zadaniem jest ochrona przed wysuszeniem i odwodnieniem.
Odpowiednia ilość snu?
Odpowiednia ilość snu powinna wynosić 7- 8 godzin. Jednak trzeba pamiętać, że każdy organizm jest inny. Możemy podzielić dobowy rytm skóry chociażby na skowronki i sowy. Tak więc dobowy rytm skóry, będzie się różnił i trzeba mieć na uwadze to czy jesteśmy, sową czy skowronkiem w dużej mierze nie jest kwestią naszego wyboru, a genetycznym uwarunkowaniem.
Dobowy rytm skóry według godzin
5:00 – 8:00
Rano spowolnione są wszelkie procesy regeneracyjne – skóra przestawia się na rytm dzienny czyli tryb ochronny. O tej porze nie warto eksperymentować z nowymi kosmetykami, skóra jest wtedy wrażliwa i mogą wystąpić podrażnienia. Po nocy jest ona dobrze odżywiona, a jej chłonność stopniowo maleje, dlatego nie warto w takim momencie nakładać kosmetyków odżywczych. Na jej powierzchni znajdują się toksyny usunięte w trakcie procesów regeneracji podczas snu.
Rano możemy spodziewać się też obrzęków głównie w okolicy oczu, bo w komórkach nagromadziła się woda. Natomiast rano spada aktywność komórek zatem poziom nawilżenia spada i uwypuklają się zmarszczki, cera jest blada – z uwagi na jeszcze słabe krążenie krwi. O tej porze warto zadbać o odpowiednie oczyszczenie skóry, delikatnym płynem lub mleczkiem i nałożyć krem ochronny wspierający barierę ochronną skóry. Dzień dobry !!!
8:00-10:00
Krążenie wraca do normy. Skóra nabiera kolorów.
10:00-13:00
To jest ten czas kiedy funkcje ochronne skóry osiągają maksimum. Gruczoły łojowe pracują najaktywniej, dlatego skóra może zacząć się błyszczeć.
13:00-17:00
W tych godzinach dobowy rytm skóry zwalnia. Krążenie znów nam spowalnia, przez co skóra jest gorzej dotleniona i nawilżona w skutek czego traci zdrowy koloryt, a zmarszczki czy pory stają się bardziej widoczne. Skórze potrzebny jest wtedy zastrzyk nawilżenia i dotlenienia. Krótkie ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w dotlenieniu 😉
17:00 – 22:00
O tej porze dnia, skóra zaczyna powoli przestawiać się na tryb nocny czyli regenerację! Wzrasta ciśnienie krwi i temperatura ciała. To moment, kiedy skóra jest najmniej podatna na podrażnienia, a rozszerzone pory umożliwiają chłonięcie kosmetyków. Jest to najlepsza pora na wizytę u kosmetologa.
22:00-5:00
Do godziny 22:00 powinien być usunięty makijaż to ułatwi skórze regeneracje. Nocą szkodliwe czynniki zewnętrzne są zredukowane do minimum, mięśnie pozostają w spoczynku, organy pracują wolniej, natomiast dla skóry jest to najbardziej wytężony okres pracy. To właśnie wtedy zachodzą procesy intensywnej REGENERACJI. Jej odnowa odbywa się poprzez regenerację naskórka, dalsze oczyszczanie z toksyn, odbudowę włókien kolagenowych i elastyny, podwyższenie poziomu przeciwutleniaczy (wit. A, C, E).
Najbardziej intensywny podział komórek potrwa aż do drugiej nad ranem. Aby procesy regeneracyjne przebiegały bez zakłóceń, lepiej nie jedz posiłków po godzinie 22:00. Organizm w tym czasie pozbywa się toksyn.
5:00
W okolicach godziny piątej skóra znów przestawia się na tryb dzienny, uruchamiając funkcje ochronne. Rozpoczyna się od nowy cykl rytmu dobowego skóry.
Dlaczego higiena snu jest tak istotna? Dobowy rytm skóry, a kortyzol
Nieodpowiednia ilość snu zwiększa poziom hormonu stresu w organizmie – kortyzolu, którego nadmiar utrzymany przez długi czas, może skończyć się problemami zdrowotnymi, widocznymi również na skórze. W normalnych warunkach, kiedy kładziemy się spać, organizm wytwarza melatoninę, która wpływa na jakość snu i regenerację. Jeśli sen trwa zbyt krótko, poziom kortyzolu wzrasta, a organizm nie regeneruje się.
Zaburzony dobowy rytm snu – szybsze starzenie się skóry
Na proces starzenia się skóry wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest stres oksydacyjny, czyli brak równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami, który może wynikać ze zbyt krótkiego snu – zaburzeniu regeneracji organizmu. Jak to wpływa na skórę? Wolne rodniki działają na warstwę lipidową, uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe.
Gdy się starzejemy, nasz naturalny system ochrony spowalnia. Wtedy łatwiej dochodzi do zniszczeń komórek skóry, która traci jędrność i elastyczność. Dlatego warto pamiętać i dbać o nasz dobowy rytm snu – Twoja skóra na pewno będzie Ci wdzięczna.
Mam nadzieje, że spodobał Ci się wpis na temat „Dobowy rytm skóry” Jeżeli tak zapraszam Cię również do pozostałych wpisów.