Funkcje skóry

Skóra to najważniejszy i największy narząd naszego ciała, spełniający wiele kluczowych funkcji, które dzieli się na bierne (ochrona) oraz czynne (wydzielnicza, czuciowa)

Skóra jako największy organ organizmu człowieka

Skóra jest „płaszczem” ochronnym organizmu przed wpływem czynników środowiskowych drobnoustrojami i urazami. Ale nie tylko. To ona odbiera bodźce ze świata zewnętrznego i przekazuje je do systemu nerwowego, jest naturalnym czujnikiem, bez skóry nasz mózg miałby zakłócony odbiór świata zewnętrznego. Kondycja skóry świadczy o tym, co się dzieje w całym organizmie. Jako nasza zewnętrzna „powłoka” zdradza też nasz wiek, a nawet może dodawać albo odejmować lat, w zależności od tego, w jakiej jest kondycji.

budowa skóry człowieka

 Skóra każdego dnia działa dla naszego organizmu jak najbardziej zaufany ochroniarz

Z jednej strony chroni nas przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, z drugiej natomiast przekazuje najważniejsze substancje do odpowiednich komórek i umożliwia wydalanie szkodliwych związków. Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie reszty organizmu, skóra chroni nas przed promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami powietrza, drobnoustrojami i innymi, fizycznymi czynnikami uszkadzającymi jej strukturę. Chroniąc w ten sposób narządy wewnętrzne. 

Ta najbardziej zewnętrzna powłoka naszego ciała, przy współpracy gruczołów łojowych i potowych, odpowiada także za termoregulację organizmu

To dzięki niej, niezależnie od temperatury otaczającego nas powietrza ciepłota naszego ciała utrzymywana jest w granicach 36,6°C. Kosmetyki mogą wspierać ochronne i regulujące funkcje skóry poprzez odpowiednie jej nawilżanie i natłuszczanie a także przez usuwanie jej obumarłych komórek.

Skóra składa się zasadniczo z trzech warstw

budowa skóryNaskórek

czyli zewnętrznej części skóry, której natomiast wierzchnią warstwę stanowi tak zwana warstwa rogowa naskórka. To właśnie ta najbardziej zewnętrzna powłoka chroni resztę organizmu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych a także przed alergenami oraz mikroorganizmami

Skóra właściwa

Skóra właściwa to środkowa warstwa skóry. Zbudowana jest z tkanki łącznej – składa się z licznych włókien kolagenowych i elastynowych oraz innych cząstek strukturalnych. Znajdują się w niej naczynia krwionośne będące przekaźnikami cennych składników dla położonych głębiej organów, zakończenia nerwowe, a także gruczoły potowe i łojowe.

Tkanka podskórna

to najgłębiej położona warstwa skóry, zbudowana przede wszystkim z tkanki tłuszczowej, złożonej z dużej ilości adipocytów (komórek tłuszczowych). Dochodzą też do niej wpuklenia skóry właściwej zawierające mieszki włosowe, części gruczołów, zakończenia nerwowe (ciałka Vatera-Paciniego). Jest to tkanka oddzielająca skórę właściwą od znajdujących się pod nią ruchomych struktur. Jej celem jest ochrona przed nagłymi zmianami temperatury (termoizolacja) i urazami, amortyzacja wstrząsów oraz magazynowanie substancji zapasowych dla całego organizmu. Grubość tkanki podskórnej jest zmienna, w zależności od partii ciała.

Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry (naskórek) regularnie ulega złuszczaniu

Dzięki złuszczaniu naskórka skóra odnawia się w regularnych cyklach co około 28 dni. W jej najgłębszej warstwie powstają nowe komórki, które wraz z upływem czasu obumierają i przemieszczają się do naskórka. Trzeba jednak pamiętać, że po upływie 25. roku życia cykl ten wydłuża się. Po zarwanej nocy lub zaśnięciu po północy, skóra nabiera szarego kolorytu i traci blask. Jest to spowodoowane niewystarczającym czasem na regenerację.

Regeneracja skóry przebiega prawie dwa razy szybciej w nocy niż w ciągu dnia

Intensyfikuje się proces produkcji kolagenu a szkodliwe wolne rodniki ulegają zniszczeniu. Skóra jest rozluźniona, naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, a więc składniki odżywcze kosmetyków mają wolną drogę aby wniknąć w głąb naszego organizmu. Patrz wpis na temat rytmu dobowego skóry.

Budowa skóry to klucz do zrozumienia funkcjonowania Twojej cery. Dobór odpowiednich produktów oraz stosowanie zasad pielęgnacyjnych pozwoli Ci wypielęgnować wszystkie warstwy skóry i cieszyć się młodym wyglądem przez długi czas. Jeżeli chcesz odpowiednio zadbać o swój wygląd, pamiętaj, że warstwy naskórka zawsze muszą być dobrze nawilżone i odżywione, a skóra musi mieć odpowiednie pH. Takie zachowanie równowagi spowolni powstawanie zmarszczek. Pamiętaj o tym, że skóra oddycha, odczuwa najlżejszy dotyk, sprawiający jej zarówno ból, jak przyjemność. Staraj się poznać zmienne gusta i potrzeby swojej skóry, wspierając naturalne procesy w niej zachodzące, a ta odwdzięczy się długotrwałym, promiennym blaskiem. Dbaj o swoją skórę, a ona swoim pięknem będzie cierpliwie Ci służyła przez całe życie.