Zimową porą nasza skóra potrafi się zbuntować. Mróz, wiatr, suche i gorące powietrze z grzejników oraz skoki temperatur dają się we znaki naszej skórze. Skóra w tym okresie może zacząć się przesuszać, łuszczyć, nabrać szarego ziemistego koloru, ale również stać się bardziej podatna na wszelakie infekcje, a także na nawrót stanów zapalnych w przypadku skór z tendencją do trądziku.

Jak dbać o skórę Zimą?

Niezależnie od wieku i rodzaju cery, nasza skóra wymaga zimą pielęgnacji nawilżająco-odżywczej i regeneracyjnej. Zimą skóra traci wilgoć niemalże dwa razy szybciej niż w okresie letnim, a zatem dużo szybciej staje się wysuszona, szorstka, mało elastyczna oraz szybciej i łatwiej ulega podrażnieniom. Osłabiają się naturalne mechanizmy obronne. Jeśli już doszło do uszkodzenia warstwy lipidowej, bezwzględnie potrzebujemy kosmetyków o takim właśnie działaniu. Musimy odpowiednio zabezpieczyć skórę, by zachować ją w dobrym stanie i zaoszczędzić sobie czasu na przywracanie jej do równowagi jeszcze przed pierwszymi promieniami wiosennego słońca.

Jakich składników szukać w kosmetykach ?

  • Witamina B5, olej jojoba, alantoina, aloes, D-pantenol – zapewniają działanie kojące oraz lekko natłuszczające, jednakże nadmiernie nie obciążają wrażliwej w tym okresie skóry
  • kwas hialuronowy, aloes, mocznik, gliceryna – są składnikami intensywnie nawilżającymi
  • Ceramidy, skwalan – odbudowa warstwy hydrolipidowej
  • Dodatkowo maski w płachcie

SPF zimą?

Czy to konieczne ? Niezależnie od pory roku jesteśmy narażeni na promieniowanie, wbrew pozorom w podobnym stopniu. Promieniowanie jest bezpośrednią przyczyną nieodwracalnych, często poważnych zmian w skórze. Niszczy ważne białka skóry, powoduje powstawanie przebarwień i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Jeśli dążymy do najlepszej ochrony dla naszej skóry i chcemy, by jak najdłużej wyglądała młodo, krem z filtrem powinniśmy traktować jako codzienny niezbędnik.

A co z peelingami ?

retinolZima to idealny czas na kuracje i zabiegi złuszczające, odnawiające i regenerujące, a także na zmianę pielęgnacji domowej. Pod warunkiem, że nasza skóra jest w dobrej kondycji nie jest podrażniona ani przesuszona, a nasza pielęgnacja jest zrównoważona w okresie zimowym przy odpowiedniej pielęgnacji można pozwolić sobie na mocniejsze peelingi z użyciem kwasów czy retinolu.

Zima to sezon na zabiegi na twarz. Dlaczego ?

Po pierwsze, niskie temperatury i niższy kąt padania promieni słonecznych sprzyjają regeneracji i powodują mniejsze ryzyko podrażnień związanych z nadmierną ekspozycją na słońce niż latem. Po drugie, skóra o tej porze roku potrzebuje więcej troski. Dzięki właściwej pielęgnacji niska temperatura, śnieg czy wiatr nie będą nam tak straszne, a skóra wcale nie musi odczuć ich skutków. Ważne jest, aby produkty do pielęgnacji dobrać odpowiednio do potrzeb i kondycji skóry i dobrze przygotować się na planowane zimowe aktywności.

 

Jeśli nie jesteś pewna, jakich produktów powinnaś używać zimą warto zdać się w tej kwestii na specjalistę. W Coco & Beauty po wcześniejszej konsultacji możesz otrzymać Beauty plan z odpowiednia pielęgnacją domową.