Retinol

Dobre serum z retinolem lub odpowiedni krem z tym składnikiem, to jedna z lepszych inwestycji jakie można dla siebie zrobić, jeśli chcemy cieszyć się długo jędrną i młodą skórą bez zmarszczek. 

Jednak ten składnik to nie tylko same zalety, bo przy tego rodzaju pielęgnacji, można spodziewać się również trochę mniej przyjemnych doznań. Czerwone plamy po zabiegu to nie jedyny problem, bo mogą im towarzyszyć pieczenie, łuszczenie, a nawet obrzęk. To typowe objawy stanu zapalnego. Co robić, żeby do niego nie dopuścić? A jeśli już wystąpił, to jak najszybciej się go pozbyć i przywrócić skórze równowagę?

Retinol, schemat stosowania

Stosując go trzeba zachować rozsądek. Najlepiej zacząć powoli i małymi krokami, żeby bezpiecznie dojść do odpowiedniego stężenia. Największy błąd jaki można popełnić, to zacząć od razu od wysokiej zawartości retinolu w kosmetyku. Wtedy, zamiast gładkiej skóry dostajemy w prezencie poirytowaną twarz, szyję czy dekolt. Idealnie jest zacząć od produktu, który ma minimalną ale jednocześnie skuteczną zawartość tego cennego składnika. ( 0,1-0,2%. Bądź cierpliwa, początkowo stosuj kosmetyk 1-2 tygodniu, ponieważ musisz zbudować tolerancje na ten składnik.

Zaczynamy zawsze od najniższego skutecznego stężenia, dopiero po około 10 tygodniach stosowania lub po skończeniu opakowania, możemy bezpiecznie przejść do wyższego stężenia, na przykład 0,5%. Osoby z wrażliwą skórą mogą zatrzymać się przy preparacie z niskim stężeniem. Efekty będą wolniejsze, ale na pewno będą. 

Najważniejsze jest to, żeby obserwować swoją skórę i stosować wszelkie kosmetyki zgodnie z jej potrzebami. Nic jej nie narzucać ani nie przyspieszać, bo takie postępowanie zamiast korzyści przyniesie sporo szkód, które nieraz bardzo trudno naprawić. Dlatego dla jednych ten schemat okaże się idealny, a inni będą musieli go zmodyfikować i zaczynać swoją przygodę z tym składnikiem wolniej. 

Jak zminimalizować podrażnienie po zabiegu?

Po pierwsze, jeśli już mamy do czynienia z poirytowaną skórą, serum lub krem z retinolem, które aktualnie stosujemy trzeba odstawić. Aby uspokoić rozjątrzoną cerę, warto zastosować preparat silnie odbudowywujący np. Zawierający ceramidy. 

Kiedy walczymy z podrażnieniem, warto również zainwestować w odpowiedni kosmetyk do oczyszczania skóry. Musi być bardzo delikatny, niedrażniący i taki, który sprawi, że po jego zastosowaniu nasza skóra nie będzie ściągnięta i wysuszona. Np. Zawierający NIACYNAMID – to bardzo cenny składnik. Jego piękno polega na tym, że działa on synergistycznie z innymi składnikami aktywnymi, aby wzmocnić ich efekt. Dlatego połączenie go z retinolem daje doskonałe efekty. Co więcej niacynamid  powoduje, że zmniejsza się przeznaskórkowa utrata wody (TEWL), dzięki temu zostaje złagodzony wysuszający efekt retinolu. Ponadto stosowanie niacynamidu zmniejsza występowanie wszystkich skutków ubocznych, jakie może spowodować.

Podczas regeneracji skóry, gdy jest podrażniona nie wykonujemy żadnych peelingów enzymatycznych czy mechanicznych. Odstawiamy także wszelkie sera z kwasami czy witaminą C. I co najważniejsze, dajemy skórze czas na wyzdrowienie.

Łuszczenie – jak uniknąć?

Kiedy nasza skóra już dojdzie do siebie, można przystąpić do kolejnego podejścia i zacząć go stosować. Jednak żeby uniknąć kolejnych podrażnień trzeba trzymać się kilku zasad.

  • Bezpośrednio po, ani przed zastosowaniem retinolu nie wykonujemy żadnych peelingów. 
  • Na 2 tygodnie przed zastosowaniem preparatu odstawiamy wszystkie produkty z kwasami oraz witaminą C. Te produkty będzie można wprowadzić później.
  • Stosujemy substancje zmniejszające podrażnienie i zaczerwienienie skóry.

Kiedy nie stosować?

  • W trakcie ciąży i karmienia 
  • Kiedy masz w planach opalać się 

Jeśli nie wiesz jaki preparat byłby odpowiedni dla Ciebie serdecznie zapraszam na konsultacje. Kontakt do mnie znajdziecie tutaj.