Starzenie się skóry – charakterystyka procesu

Starzenie się skóry jest procesem naturalnym, biologicznym i nieuniknionym. Dotyczy całego organizmu, w tym także skóry i charakteryzuje się zespołem postępujących zmian, które polegają na zmniejszeniu produkcji biologicznej komórek, spowolnieniu procesów regenerujących, zmniejszeniu odporności na stres oksydacyjny oraz pogorszenie zdolności adaptacyjnych organizmu. Istotne zmiany zachodzą w skórze właściwej. Dochodzi do degradacji włókien sprężystych i kolagenowych. Następuje regres tkanki tłuszczowej. Lipidy (kwasy, tłuszcze, ceramidy) substancji międzykomórkowej utleniają się i proces wytwarzania naturalnego czynnika nawilżającego NMF zostaje zaburzony.

3 rodzaje starzenia się skóry

Starzenie się skóry – wyróżniamy trzy rodzaje – wewnątrzpochodne związane z wiekiem i menopeuzalne, mimiczne i zewnątrz pochodne związane z fotostarzeniem. Skóra twarzy jest dużo bardziej narażona na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych, w wyniku czego szybciej ulega starzeniu w porównaniu z pozostałymi strukturami ciała. Podczas starzenia się skóry dochodzi do wielu zaburzeń. Zmienia się termoregulacja, obieranie bodźców czuciowych, wytwarzanie potu i łoju oraz stężenie witaminy D. Starzenie się skóry wynika głównie ze zmian, które występują w jej wnętrzu.

Należy pamiętać, że wraz z wiekiem spowalnia się metabolizm oraz transport produktów przemiany materii w organizmie. Powoduje to zmniejszenie dostarczania ilości składników odżywczych. Tkanka podskórna ulega osłabieniu i staje się podatna na działanie sił grawitacyjnych. Proces starzenia jest złożony, bowiem zmiany nie zachodzą tylko w obrębie skóry, ale także w obrębie mięśni mimicznych oraz podłoża kostnego.

Co dzieje się ze skórą w wyniku starzenia

Skóra dojrzała w procesie starzenia charakteryzuje się suchością i chropowatością naskórka oraz utratą jędrności i elastyczności dlatego, że dochodzi do zaniku włókien kolagenowych i elastynowych oraz bardzo ważnej substancji, którą jest kwas hialuronowy. Występuje również mniejsze ukrwienie i dotlenienie oraz pojawiają się widoczne zmarszczki, rozszerzone naczynka krwionośne, a także przebarwienia.

Nadmierna ekspozycja na słońce

Starzenie się skóry nie dotyczy tylko osób w wieku podeszłym. Efekt tego procesu można zauważyć już u trzydziestolatków, a nawet jeszcze młodszych osób. Czynnikiem zmian jest wieloletnia i nadmierna ekspozycja na działanie promieni UV w okresie całego życia człowieka. Uważa się, że starzenie się skóry twarzy jest aż w 80% skutkiem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Zmiany kliniczne, biochemiczne i histologiczne zachodzące przy procesie starzenia się skóry wykazują ogromną różnorodność.

3 kierunki Ani – age

W kosmetologii można wyróżnić trzy kierunki działań Anti- age. Pierwszym etapem jest kontrolowanie czynników ryzyka, drugi obejmuje zapobieganie powstawaniu objawów starzenia się, zaś trzeci dotyczy redukcji objawów już istniejących. W działaniu Anti – age warto wykonywać zabiegi jako profilaktykę w wieku 25-30 lat. Już wtedy można zacząć stosować pojedyncze zabiegi stymulujące syntezę kolagenu. Około 35 roku życia można wprowadzić już pełne serie zabiegowe przynajmniej raz w roku. Należy pamiętać, że osoby ok 60 roku życia wykazują znacznie mniejszy potencjał regeneracyjny. Wartość włókien kolagenowych jest znacznie mniejsza, a procesy przebudowy zachodzą znacznie wolniej, dlatego też zabiegi o działaniu przeciwstarzeniowym mają największe znaczenie do 60 roku życia.

Jak pielęgnować skórę dojrzałą?

W pielęgnacji skóry dojrzałej zaleca się unikanie nadmiaru promieni UV oraz czynników działających agresywnie, takich jak: mydła, woda chlorowana, nie sprawdzone preparaty kosmetyczne, długotrwałe opalanie zarówno na słońcu, jak i w solarium, przebywanie na wietrze, mrozie, w suchych i zadymionych pomieszczeniach oraz stosowanie ziarnistych peelingów. Dodatkowo niewłaściwa dieta, palenie papierosów, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu oraz niezdrowy tryb życia (mała ilość snu, brak aktywności fizycznej) to również czynniki sprzyjające procesom starzenia się skóry. W celu zachowania właściwej kondycji skóry oraz jej elastyczności i jędrności należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Należy stosować preparaty z filtrami oraz witaminami E i C jako ochronę przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego.

Duże znaczenie w utrzymaniu jędrności skóry dojrzałej ma również: stosowanie preparatów łagodzących zmiany, działających przeciwstresowo, poprawiających spoistość oraz jędrność i napięcie skóry, a także preparatów przeciwzmarszczkowych i liftingujących; głębokie nawilżenie i odżywianie poprzez hydrolizaty protein, kwas hialuronowy, liposomy, NMF, kwasy owocowe, witaminy. Ochrona skóry kremami ochronnymi w zimie i kremami z filtrami w lecie najlepiej z blokerami. Poza stosowaniem preparatów kosmetycznych należy stosować gimnastykę twarzy – automasaż, a także dietę bogatą w witaminy i mikroelementy (A, E, C, B5, B6, cynk, selen). Należy pamiętać, że w pielęgnacji skóry bardzo ważna jest systematyczność. Regularna i dokładna pielęgnacja połączona ze zdrowym trybem życia sprawi, iż skóra będzie zdrowsza, bardziej odżywiona i nawilżona oraz opóźni się proces powstawania kolejnych zmarszczek.

Starzenie się skóry jest naturalnym procesem, regularne wizyty w gabinecie w Coco & Beauty i odpowiednia pielęgnacja w domu to gwarantowany sukces w opóźnianiu procesów starzenia się skóry. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się ze mną.